Bazén ako nebezpečná pasca – topiace sa živočíchy

Bazén ako nebezpečná pasca – topiace sa živočíchy

Leto si už ani len nedokážeme predstaviť bez schladenia sa vo vode. Avšak, pokiaľ ste klikli na tento článok, pravdepodobne ste sa stretli s nepríjemným problémom – vo vašom bazéne plávajú rôznorodé živočíchy. Či už sú to drobné mnohonôžky, pavúky, včielky, dážďovky, alebo omnoho väčšie cicavce, plazy a obojživelníky, vyberať ich mŕtvolky nepatrí medzi príjemné činnosti. Ak majú šťastie, zastihnete ich plávať ešte živé a zachránite ich pomocou sieťky. No čo zmôžu v prípade, keď im nemá kto podať pomocnú ruku?

Prečo nám živočíchy padajú do bazénov?  

  1. Princíp padacej pasce

Hady, žaby, drobné zemné cicavce, či chrobáky. Ich úspešnosť v prírode závisí aj od toho, ako sú schopné migrovať naprieč krajinou, hľadať si nové miesta na rozmnožovanie, prípadne nové zdroje potravy. Príroda je plná nástrah, no len máločo sa vyrovná dokonalej padacej pasci v podobe hrane bazéna. Živočíchy pohybujúce sa veľkou rýchlosťou, obzvlášť pri vyplašení, nedokážu na okraji nečakanej prekážky ubrzdiť a padajú rovno do vody. Za normálnych okolností by zvládli doplávať na okraj rieky, či jazera, no kolmá stena bazéna pokrytá klzkým povrchom je nad ich sily. Hoci sú niektoré tvory schopné udržať sa nažive dlho, väčšinou to nezvládnu a utopia sa.

  1. Nebezpečný pád zo stromu

V korunách stromov nám na záhrade žije všeličo. Od rôznych zástupcov hmyzu, cez vtáky, až po menšie cicavce napr. veveričky. Aj keď sú tieto tvory veľmi dobre prispôsobené na pohyb na tenkých konárikoch, silnejší náraz vetra s troškou nepozornosti spôsobí, že sa zrútia k zemi. Mnohé živočíchy sú na podobný riadený pád prispôsobené – vedia plachtiť, prípadne dopadnú takým spôsobom, že eliminujú riziko zranení. Podobne ako v prvom prípade, aj tu znamená pád do bazéna veľkú výzvu v boji o prežitie.

  1. Nie je voda, ako voda

Niektoré živočíchy skočia do vody bazéna úmyselne. Dôvodom je, že si toto vodné teleso pomýlia s mlákou, alebo menším jazierkom. Tomuto omylu najčastejšie podľahnú obojživelníky, ktoré spolu s novoobjaveným „biotopom“ očakávajú aj zdroje potravy a plytké brehy, kde si môžu aspoň na chvíľu odpočinúť od plávania. Takmer sterilné prostredie bazénov však neponúka ani jedno z toho, a tak hrozí, že tieto jedince postupne uhynú na vyčerpanie. Zároveň im neprospievajú chemikálie, ktoré sú často v bazénovej vode rozpustené. Podobný osud môže postihnúť aj iné živočíchy, ktoré sa v horúcom letnom období chodia k bazénu napiť drahocennej vody.

 

Ako im môžeme pomôcť?

  • Ak máte možnosť, zabezpečte svoj bazén tak, aby ho bolo možné zakryť v čase, kedy ho nevyužívate. Dbajte na to, aby krytie bolo po obvode bazéna precízne a nevznikali zbytočné štrbiny, ktorými by mohli živočíchy vniknúť do vody.
  • Neponechávajte potravu v blízkosti bazénov, zbytočne to láka živočíchy zo širokého okolia, ktoré môžu v bazéne skončiť.
  • V suchých letných mesiacoch vybudujte na záhrade jednoduché jazierko, fontánu, alebo vaničku s vodou a kameňmi, kde sa môžu včely, vtáky, či iné živočíchy bezpečne napiť vody.
  • Na okraj bazénu sa pokúste vyrobiť plávajúci pontón so schodíkmi, po ktorých môžu živočíchy vyliezť Môžete si zakúpiť aj záchrannú rampu pre živočíchy, ktorá bola priamo vyvinutá za týmto účelom.

Ako funguje záchranná rampa pre živočíchy ?

Záchranná rampa pre živočíchy je zariadenie, ktoré slúži ako plávajúca plošina zachytávajúca topiace sa tvory v bazéne. Je možné ju jednoducho umiestniť na hranu bazéna, kde jedna časť pláva na vodnej hladine a druhá je položená na súši. Prepojené sú mostíkom so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá umožňuje poľahky sa vyšplhať do bezpečia nie len žabkám, plazom, ale aj menšiemu hmyzu. Vďaka upravenej konštrukcii dobre splývajúcej s vodnou hladinou je možné ponechať záchrannú rampu v bazéne nepretržite. U väčších bazénov je vhodné použiť viacero zariadení, ktoré zvýšia celkovú efektivitu tejto prevencie pred zbytočným usmrcovaním našej drahocennej fauny. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.